Falowniki fotowoltaiczne - jakie wybrać

Myśląc o nowoczesnej instalacji fotowoltaicznej, zazwyczaj mamy przed oczami panele zbudowane z nowej generacji ogniw. Wydają się być one najważniejsze w całym systemie, ponieważ to właśnie ich zadaniem jest generowanie prądu. Tymczasem w każdej instalacji jest jeszcze drugie równie ważne urządzenie, które przekształca energię elektryczną w postaci prądu stałego na energię w postaci prądu przemiennego. Tym urządzeniem jest falownik fotowoltaiczny zwany także inwerterem.
obrazek prezentujacy

Falownik do fotowoltaiki

Każda osoba, która ma w planach założenie instalacji wykorzystującej promienie słoneczne do produkcji prądu, musi podjąć decyzję, jaki falownik fotowoltaiczny wybrać? Przed dokonaniem wyboru należy dowiedzieć się, czym właściwie jest to urządzenie. Śmiało można powiedzieć że falownik jest jednym z najważniejszych komponentów w całym systemie. Ma monitorować działanie instalacji, a także zabezpieczać ją przed ewentualnymi awariami, jednak jego najważniejszą funkcją jest zamiana prądu stałego na przemienny. Ma on postać skrzynki, która jest umieszczana na ścianie, zazwyczaj w rzadko odwiedzanym miejscu. Przy zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na moc nominalną falownika, a także na jego niezawodność. Jest to o tyle istotne, iż każda, nawet mała awaria falownika skutkuje przerwami w dostawach prądu dla całego gospodarstwa domowego.
Falowniki HUAWEI

Jaki falownik do fotowoltaiki wybrać?

Wybór falownika powinien być dokonywany indywidualnie do każdej instalacji. Decyzja o tym, jaki inwerter jest należy zastosować, zależy od kilku czynników. Oczywiście inwerter powinien być odpowiednio dostosowany do wielkości instalacji fotowoltaicznej oraz jej parametrów technicznych. Należy tutaj zwrócić uwagę na moc instalacji, liczbę i rozmieszczenie paneli, ilość łańcuchów, dopuszczalne napięcia itp. Inny istotny aspekt to potencjalne zacienienia. Należy rozważyć, czy instalacja będzie potrzebowała optymalizacji, czy nie, co również ma wpływ na wybór falownika. Powyższe czynniki powinna weryfikować osoba, która projektuje instalację. Poza uwarunkowaniami technicznymi, które muszą być spełnione, by instalacja poprawnie funkcjonowała, klienci kierują się także długością gwarancji, renomą producenta oraz dostępnością serwisu. Jeśli już dokonamy wyboru falownika, warto sprawdzić, czy posiada on wymagane certyfikaty i gwarancje. Dopiero wtedy mamy pewność, iż kupujemy produkt o sprawdzonej jakości.
Falowniki SMA

Najlepsze falowniki fotowoltaiczne

Wiesz już, że porównując ze sobą różne falowniki, musisz wziąć pod uwagę szereg różnych danych. Dodając do tego ilość produktów na rynku, możesz dostać niezłego bólu głowy. Aby tego uniknąć, należy zachować zdroworozsądkowe myślenie przy zakupach. Warto wybierać urządzenia produkowane przez sprawdzone marki. Najlepiej gdy są one od dawna na rynku. Firma z doświadczeniem w produkcji falowników z pewnością nauczyła się dużo na własnych błędach i teraz tworzy produkty wyższej jakości. Ważne są także kompetencje osoby, która podłącza nasz sprzęt do sieci. Błędy mogą skutkować potencjalnymi awariami w przyszłości i przerwami w dostawach prądu. Jeżeli szukasz jakościowych falowników fotowoltaicznych tworzonych przez sprawdzonych producentów to odwiedź stronę https://krainaoze.pl/produkty-falowniki/. Z pewnością każdy znajdzie w ten sposób idealny inwerter dla swoich potrzeb. 
Falowniki Fronius