Falowniki fotowoltaiczne - co to jest?

Panele fotowoltaiczne stają się w ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Wiele osób decyduje się na ich montaż, aby uniezależnić się od rosnących cen prądu, a także, aby wykorzystać ekologiczne źródła energii. Cała instalacja składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest falownik. Warto wiedzieć czym on jest i jak działa.
Fotowoltaika kalkulator
obrazek prezentujacy

Falownik do fotowoltaiki

Falownik do fotowoltaiki, czyli inaczej inwerter, to specjalne urządzenie, które jest sercem całej instalacji fotowoltaicznej. Ma on za zadanie przetwarzanie prądu stałego na prąd zmienny, który jest wykorzystywany do zasilania wszelkich urządzeń w naszych domach. Głównym elementem falownika jest układ, który przetwarza napięcie stałe produkowane przez panele na napięcie zmienne. Poza tym falownik składa się z układu wejściowego, który łączy moduły, układu sterującego, a także zabezpieczenia, które jest gwarantem bezpiecznej pracy.

Gdzie i jak montuje się falownik?

Falownik może być zamontowany zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Oba rozwiązania są praktyczne i równie skuteczne. W przypadku montażu falownika na zewnątrz zalecany jest montaż pod daszkiem, w miejscu mało nasłonecznionym. Falownik zamontowany wewnątrz, powinien być dostosowany do infrastruktury pomieszczenia, z zachowaniem odstępów, które zaleca producent. W przypadku instalacji wolnostojącej falownik może być zamontowany pod panelami.

Jak działa falownik?

Falownik zmienia prąd stały na zmienny, a poza tym jest także odpowiedzialny za kontrolowanie i monitorowanie parametrów pracy sieci. Zwraca on uwagę na częstotliwość, napięcie, a także odpowiednio reaguje, gdy parametry są poza normami. W przypadku różnych nieprawidłowości odłącza się on od sieci. Warto także zaznaczyć, że dzięki zebranym danym dotyczącym pracy instalacji falowniki optymalizują pracę układu.

Sterowanie pracą falownika

Falownik do fotowoltaiki może być wyposażony w specjalny wyświetlacz LCD. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można odczytywać wartości dotyczące mocy, napięcia i prądu stałego. W większości falowników wszystkie dane można odczytać za pomocą różnych aplikacji. Najnowsze modele posiadają także specjalne układy pomiarowe. Dzięki nim można mierzyć zużycie energii, pracę poszczególnych urządzeń, a także dokonywać analizy zapotrzebowania na prąd w określonych godzinach dniach, porach roku.

Rodzaje falowników w zależności od wielkości instalacji

Na rynku dostępne są dwa rodzaje falowników. Pierwsze z nich – jednofazowe, stosuje się w małych instalacjach domowych, w których zapotrzebowanie na moc nie jest duże. Falowniki jednofazowe w Polsce można stosować w instalacjach o mocy do 3,68 kWp. Z kolei falowniki trójfazowe są stosowane tam, gdzie zapotrzebowanie na moc jest większe. Mogą zostać zastosowane w dużych gospodarstwach domowych, a także w obiektach przemysłowych oraz publicznych jak np. hotele, biura, pensjonaty itd. Instalacje fotowoltaiczne powszechnym elementem naszego krajobrazu, dlatego warto wiedzieć, czym one są i na czym polega ich fenomen. Specjaliści zgodnie twierdzą, że już niedługo zdecydowana większość gospodarstw domowych i instytucji publicznych będzie zasilana w ten właśnie sposób. Falownik to bardzo ważny element, którego charakterystykę z pewnością warto znać.